Międzynarodowy projekt From Mythos to Logos został zakończony. Nasza szkoła brała w nim udział z pięcioma krajami partnerskimi – Grecja, Litwa, Portugalia, Rumunia i Włochy. Gospodarzem ostatniego spotkania, wirtualnego, była strona włoska. Od 10 do 14 maja Uczniowie klasy 7d i 8b uczestniczyli, w reżimie sanitarnym w zajęciach online. Nasza Dziesiątka jest świetnie wyposażona w sprzęt umożliwiający realizację takich wydarzeń. Przez pięć dni sala 35 zapełniała się Uczestnikami projektu. Każdy z nich miał do dyspozycji swoje komputerowe stanowisko pracy i w ten sposób samodzielnie wykonywał proponowane aktywności. Pierwszego dnia spotkania Uczniowie zaangażowani w projekt obejrzeli prezentację o Locorotondo w Apulii, w prowincji Bari. Wszyscy byli zafascynowani prawdziwą perełką tego regionu – białymi domkami, zwanymi trulli. Następnie Uczniowie zostali zaproszeni do utworzenia rysunków, przedstawiających atrakcje turystyczne ich krajów. Drugi dzień wirtualnej wizyty we Włoszech wymagał skupienia i koncentracji. Uczniowie naszej szkoły prezentowali w języku angielskim przygotowane wcześniej mity/legendy dotyczące tematu spotkania Plants and animals. Uczniowie z krajów partnerskich zapoznali się z legendą o poznańskich koziołkach i kwiecie paproci. Utwierdzili się w przekonaniu, iż delfiny są naszymi przyjaciółmi oraz poznali znaczenie axis mundi, czyli drzewa przestrzennego. W kolejnym dniu spotkania Uczniowie pracowali w tzw. pokojach. Ich zadaniem było przygotowanie scenerii do popularnego mitu o Europie. Wszystkie powstałe prace wyróżniały się kreatywnością i stanowiły tło do filmiku wideo, nagranego przez drużynę włoską. Czwartek, przedostatni dzień spotkania dostarczył Uczniom wielu pozytywnych emocji i rozbudził zdrową rywalizację.

Gra kahoot, utworzona przez Uczniów z krajów projektowych zawierała pytania dotyczące narodowych mitów/legend o roślinach i zwierzętach. Uczniowie z naszej szkoły spisali się świetnie, pokonując w trudnej walce konkursowej Uczniów z krajów partnerskich. Ostatniego dnia spotkania Uczestnicy projektu wypełniali ankietę ewaluacyjną. Według wyników tej ankiety, spotkanie spełniło oczekiwania Uczestników, było wspaniale przygotowane oraz zawierało różnorodne zadania do wykonania. Uczniowie rozmawiali na czacie z poznanymi rówieśnikami z innych krajów europejskich, pytając o styl życia, szkołę, hobby.  Na uwagę zasługuje fakt, iż cały materiał prezentowany i wypracowany na spotkaniu został umieszczony na padlecie, udostępnionym przez P.Paolę, liderkę projektu z Włoch. Ogromna ilość niezmiernie ciekawych wiadomości zaskoczyła wszystkich Uczestników. Jest to dowód na duży wkład pracy przy realizacji projektu. Należy także nadmienić, iż spotkanie online umożliwiło naszym Uczniom podniesienie kompetencji w posługiwaniu się językiem angielskim. Przekonali się o potrzebie korelacji szkolnych przedmiotów. Ostatnie projektowe warsztaty dotyczyły roślin i zwierząt. Uczniowie biorący udział w projekcie po raz kolejny utwierdzili się w przekonaniu, że dbanie o naszą planetę, Matkę Ziemię, jest priorytetem, aby zachować ją dla przyszłych pokoleń. A mity i legendy oraz wynikające z nich wartości to nasze europejskie dziedzictwo kulturowe. Szczególna, rodzinna atmosfera spotkania przyczyniła się do wzajemnej współpracy i zredukowała tremę. Być może poznanie nowych Koleżanek i Kolegów z Europy zaowocuje przyjaźnią na całe życie. Mamy taką nadzieję!

 

Nauczyciele, opiekujący się Uczniami w czasie spotkania: p.Anetta Bieniarz, p.Ewa Michałek, p.Ewa Skworzec, p.Mariusz Tomaka.

Uczniowie, uczestnicy spotkania:

Klasa 7d: Julia Alibożek, Marta Jakubowska, Kinga Kotowicz, Julia Marut, Gabriela Lenart, Oliwia Romaniec, Edward Charczuk, Kajetan Rożko, Robert Toczek.

Klasa 8b: Oliwia Wolnicka.

Dziękujemy Nauczycielom, opiekującym się Uczniami za pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu spotkania online w naszej szkole.

Dziękujemy Uczniom za aktywny udział w wirtualnym spotkaniu. Życzymy wielu sukcesów w posługiwaniu się językiem angielskim!