Internet to piękne i potrzebne narzędzie – pozwala poznawać świat i rozwijać się. Dzięki niemu dzieci i młodzież komunikują się, nawiązują relacje, bawią i uczą się, a zarazem Internet  ułatwia mnóstwo spraw życia codziennego. Pomimo pozytywnych aspektów jest również pełny zagrożeń – m.in.: hejt, przemoc, naruszenie prywatności, uzależnienia. Jak się przed tym chronić? Jak zadbać o bezpieczeństwo naszych pociech.

Przekazujemy w Państwa ręce kilka propozycji, broszur, które mówią o bezpieczeństwie dzieci i młodzieży w sieci. Mamy nadzieję, że zaproponowane materiały będą zbiorem wartościowej wiedzy oraz praktycznych porad.

Zachęcamy do lektury. 

Pamiętajmy, że dorośli którzy nie wiedzą, jak rozmawiać z dziećmi na temat bezpieczeństwa w sieci, lub ci, których dziecko miało kontakt ze szkodliwymi treściami i nie wiedzą jak na tę sytuację zareagować, mogą skorzystać z bezpłatnej linii 800 100 100 prowadzonej przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę.

Zachęcamy do lektury.  

 

Rodzina i ekrany. Relacje i bezpieczeństwo w świecie nowych technologii – to zbiór wywiadów prowadzonych przez psychoterapeutkę z różnymi ekspertami, a mających na celu uświadomienie rodzicom problemu nadużywania urządzeń ekranowych przez nich samych oraz dzieci i młodzież, To również pokazanie jak nowe technologie wpływają na relacje w domu.

Dzieci w wirtualnej sieci poradnik dla rodziców, który pomaga znaleźć odpowiedzi m.in.: na takie pytania, jak rozpoznać czy dziecko jest uzależnione od smartfona, jak przeprowadzić cyfrowy detoks czy po czym poznać, że dziecko za dużo gra.

Nastolatki w wirtualnym tuneluto kolejna broszura wydana przez Fundację Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii, z której dorośli dowiedzą się, jak mądrze towarzyszyć nastolatkom w wirtualnym świecie.

Pomyśl zanim kupisz – to zbiór porad dla dorosłych dotyczących rozważnego zakupy sprzętu elektronicznego dla dzieci. W broszurze znalazły się także podstawowe informacje o zagrożeniach bezpieczeństwa wobec dzieci i młodzieży w Internecie i w związku z innymi sprzętami elektronicznymi i ekranami. To także zachęta do rozmów o tym z dziećmi, jak i praktyczne wskazówki jak uchronić dzieci i gdzie w razie potrzeby szukać pomocy.

Domowe Zasady Ekranowe pomagają regulować to, w jaki sposób dzieci oraz pozostali domownicy korzystają z urządzeń ekranowych, takich jak smartfon, laptop, czy telewizor. Broszura podpowiada jak ustalić i wprowadzić  takie zasady w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom nadmiernego korzystania z ekranów.

Uważni rodziceto broszura kierowana przede wszystkim do rodziców nastolatków. Poza opisem procesu uwodzenia online, podkreślona została rola relacji rodzic-dziecko, jako jeden z głównych czynników chroniących młode osoby przed angażowaniem się w ryzykowne sytuacje. Rodzice znajdą w broszurze także praktyczne porady, jak prowadzić rozmowy na tzw. “trudne tematy”, czyli m.in.: relacji z innymi i związanymi z tym różnymi uczuciami, stosunku do swojego ciała i wyglądu, poczuciu samotności, niebezpiecznych kontaktów online.