Często zdarza nam się zapominać co w naszym życiu jest najważniejsze, zapominamy o sobie i swoim zdrowiu poświęcając się pracy, rodzinie, swoim bliskim. Tempo życia oraz nadmiar obowiązków sprzyja takim tendencjom.
Styl życia każdego człowieka ma wpływ na jego zdrowie, a przecież to dzięki zdrowiu żyjemy możemy się cieszyć z obecności swoich bliskich, być dla nich wsparciem.
Łatwo wyliczyć 10 zasad zdrowego stylu życia.
1. Rozpocznij dzień od sycącego śniadania.
2. Jedz regularnie.
3. Urozmaicaj!
4. Unikaj produktów wysoko przetworzonych i sklepowych słodyczy.
5. Pij odpowiednią ilość wody.
6. Wprowadź aktywność fizyczną.
7. Zadbaj o relaks
8. Pracuj nad poczuciem własnej wartości.
9. Wysypiaj się.
10. Wprowadzaj zmiany małymi krokami.

Jakie to proste, aby życie stało się lepsze. Starajmy się wszyscy o tym nie zapominać i swoim przykładem uczyć dzieci zdrowych nawyków. Zdrowy styl życia opiera się na pięciu podstawowych zasadach, których wdrożenie gwarantuje lepszą jakość życia i poprawę samopoczucia. Należą do nich:
1. Świadome odżywianie. Wiedza, jaka żywność jest dla mnie korzystna, co mi służy, a co nie. Wybieranie naturalnych, świeżych produktów, picie wody.
2. Wybieranie zdrowej żywności. Wiedza na temat żywności, świadomy wybór produktów o korzystnym wpływie na zdrowie. Usunięcie z jadłospisu produktów pogarszających stan zdrowia.
3. Zmiana nastawienia psychicznego. Praca nas sobą, więcej optymizmu, wiara w siebie.
4. Regularne ćwiczenia fizyczne oraz ćwiczenia relaksacyjne. Prowadzą do poprawy stanu fizycznego, ale również redukują stres. Wysiłek fizyczny to najlepsza forma odpoczynku dla psychiki.
5. Dbanie o właściwą ilość snu. Każdy potrzebuje innego czasu, aby czuć się wypoczętym, jednak zdrowy sen jest niezbędny dla każdego. Pozwala odpocząć przede wszystkim mózgowi zalewanemu zewsząd bodźcami, ale również innym narządom stale pracującym.
Sami podejmujemy decyzje w sprawach naszego zdrowia i ponosimy odpowiedzialność za zdrowie nie tylko własne, ale i naszych najbliższych.
Bądźmy zatem odpowiedzialni. Modelujmy sami zdrowe nawyki i wprowadzajmy w nasze życie zasady zdrowego stylu życia.

Z życzeniami najlepszego zdrowia
Magdalena Pączek – pedagog SP 10

Bibliografia:
https://dietetycy.org.pl/10-zasad-zdrowego-stylu-zycia/
http://www.phie.pl/pdf/phe-2012/phe-2012-2-260.pdf