Już samo zdrowie jest zwycięstwem (Thomas Carlyle; pisarz i historyk szkocki)

 

Wszyscy dobrze wiemy, jak ważne jest dbanie o zdrowie. 7 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia, w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Cały miesiąc kwiecień podporządkowany jest zdrowiu.  Daje to możliwość mobilizacji działań poświęconych konkretnym zagadnieniom i problemom zdrowotnym, ważnym dla ludzi na całym świecie. Hasło tegorocznych obchodów: Budowanie sprawiedliwszego i zdrowszego świata, a także Ratujmy życie. Motyw przewodni dotyczy obecnej sytuacji epidemicznej i działań zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa SARS-Co V-2.

W tym okresie powinniśmy dbać zarówno o swoje zdrowie fizyczne, jak i psychiczne, gdyż obecna sytuacja oraz związane z nią zmiany w funkcjonowaniu społecznym mogą znacząco wpływać na nasze samopoczucie, wywołując niepokój oraz lęk.

Niektórzy uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do akcji online „Szlachetne zdrowie…’, zaproponowanej przez samorząd uczniowski.

Z okazji Światowego Dnia Zdrowia uczniowie klasy 1a pod kierunkiem wychowawczyni Pani Aldony Hałdys rozwijali swoje zainteresowania i zdolności ucząc się przez zabawę. Wspólnie rozwiązywali mnóstwo szyfrów, zagadek, rebusów i labiryntów używając okularów 3D oraz kolorowych folii. Tropiciele z 1a wiedzą już, że owoce i warzywa są doskonałym źródłem witamin. Poznali jednak, iż z wieloma owocami spożywanymi na co dzień związane są tajemnice, które mogą zaskoczyć! Dowiedzieli się, że melon jest jednym z gatunków ogórka, banan to rodzaj jagody, a truskawka powstała z dwóch gatunków poziomek. Owocowy zawrót głowy okazał się wspaniałym wydarzeniem i zachęcił uczniów do dalszego zgłębiania wiedzy i twórczego myślenia.

Uczniowie klasy 2b dołączyli do podjętych przez SU działań związanych z kwietniowym świętem. Wychowawczyni P. Agata Gruba podczas prowadzonych zajęć starała się zwrócić uwagę dzieci na najważniejsze problemy zdrowotne dotyczące społeczeństw na całym świecie. Słuchacze w trakcie „burzy mózgów” podkreślili rolę i odwagę pracowników służby zdrowia w walce z pandemią, znaczenie aktywnego stylu życia oraz propagowanie zdrowego odżywiania. Pokłosiem przemyśleń były wykonane plakaty oraz … solidna dawka ruchu.

Uczniowie z klasy 3b i 3c pod opieką P. Ewy Michałek rozmawiali o zdrowiu na języku angielskim.  Poznali nazwy chorób w tym języku, obejrzeli krótki filmik o wizycie u lekarza, ćwiczący wymowę wyrazów związanych ze zdrowiem w języku angielskim. Wysłuchali legendy o Juracie i właściwościach lecznic

zych bursztynu. Prezentacja „Let’s help bees!’ pozwoliła Uczniom odpowiedzieć na pytanie, dlaczego pszczoły są pożyteczne i jak należy  pomagać tym pracowitym owadom. Miód smakuje wybornie i posiada właściwości lecznicze. Trzecioklasiści na parę chwil wyobrazili sobie, iż są Dżinnem z lampy Aladyna, spełniającym jedno życzenie – recepta na szczęście. Jak łatwo się domyślić, uśmiech można dawkować bez ograniczeń, codziennie!

Starsi uczniowie z klasy 7d na zajęciach kształtujących kreatywność pracowali w pokojach na teamsach (również pod opieką P. E. Michałek). Jako sposób na szczęście podawali realizację swoich pasji, marzeń, spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi. Wszystkie pomysły zapisywali na ‘mapie myśli’ w języku angielskim.

Natalia Kozak 7c (wychowawca P. Magdalena Kaniewska – Kędra) przygotowała ciekawy plakat promujący zdrowie.

Zatem dbajmy o zdrowie i wygrajmy walkę z pandemią, aby w niedalekiej przyszłości cieszyć się w pełni urokami życia.