3 kwietnia 2023r. obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. W tym roku dołączyliśmy do akcji Europe Direct Rzeszów i przez cały dzień czytaliśmy książki autorów szwedzkich.
O wspólnym świętowaniu informowały plakaty, rozwieszone w różnych miejscach szkoły, przez radiowęzeł szkolny został nadany komunikat, a przed biblioteką, na tablicy kredowej, pojawiło się zaproszenie do udziału w akcji.
Wspólnie z Samorządem Uczniowskim ustaliliśmy, że uczniowie, którzy ubiorą się w tym dniu w kolory flagi szwedzkiej, nie będą pytani. Chętni uczniowie założyli żółto-niebieskie elementy garderoby oraz wykonali flagi szwedzkie, które przypięli do ubrań.
Inicjatywy biblioteki szkolnej:
– „Godzina z Pippi” dla uczniów klasy 1b. Z uczniami z klasy 5c przygotowaliśmy krótką inscenizację oraz przeczytaliśmy, z podziałem na role, fragment o pieczeniu naleśników z książki Astrid Lindgren „Fizia Pończoszanka”. Następnie dzieci wysłuchały rozdziału „Pippi idzie do szkoły” przeczytanego przez panią dyrektor Małgorzatę Pękalę.
– spotkanie uczniów klasy 2b z panem Adamem Bieniasem – dziennikarzem TVP Rzeszów i wysłuchanie czytanej przez niego książki Ulfa Stark i Evy Eriksson „Jak tata się z nami bawił”.
– dotarcie na Przystanek Szwecja uczniów z klasy 3a, którzy wysłuchali książki Ulfa Stark i Mati Lepp „Jak mama została Indianką” przeczytanej przez panią Agnieszkę Drewniak.
Wprowadzeniem do każdego spotkania były informacje i ciekawostki o Szwecji oraz prezentacja książek dla dzieci napisanych przez szwedzkich autorów.
Najważniejszym punktem naszego świętowania był Szkolny Konkurs Pięknego Czytania ”Przystanek – Szwecja!” Wzięło w nim udział 20 uczestników, wyłonionych w eliminacjach klasowych. Uczniowie czytali fragmenty z książki Asy Lind „Piaskowy Wilk”. W jury konkursu zasiedli: pani Renata Kuś-Kołodziej – nauczyciel świetlicy; pani Magdalena Pączek – pedagog szkolny oraz pan Adam Bienias – polonista i dziennikarz TVP Rzeszów.
Laureaci:
Kategoria klas I – III

I miejsce Julia Reguła kl. II a

II miejsce Stanisław Rytel kl. III b

III miejsce Antoni Bartoszek kl. I a

Wyróżnienia: Mateusz Socha kl. II b
Kalina Palak kl. III a

Kategoria klas IV – VIII

I miejsce Malwina Broniek kl. VIII b

II miejsce Martyna Dobrowolska kl. V c

III miejsce Karol Barć kl. IV b

Wyróżnienia: Hanna Kot kl. V a
Adam Chlebowicz kl. VIII e
Pavlo Bubnov kl. VIII OP

GRATULACJE dla wszystkich uczestników i laureatów!