Od prawie roku zajmuję się astrofotografią czyli dziedziną fotografii. Polega ona na fotografowaniu różnych obiektów astronomicznych np. mgławice, gromady gwiazd, gromady galaktyk, galaktyki, komety, planety i ich księżyce, gwiazdy, asteroidy, meteory, czarne dziury, supernowe, księżyc, itd. Jak dotąd uchwyciłem: mgławice, gromady otwarte, galaktyki, komety, gwiazdy, planety i ich księżyce, księżyc. Według mnie wszystkie te obiekty są piękne i bardzo interesujące. Sprzęt z którego korzystałem i nadal korzystam to: Canon EOS 1100 D, Teleskop Bresser Messier Maksutov 1250/90 EQ-3, obiektyw Tamron 70-300mm, F4/5.6 i Sigma 17-50mm F2.8.

Programy do obróbki zdjęć – Photoshop 2020, Lightroom Classic, Registax, PIPP, DeepSkyStacker, Gimp. Każde zdjęcie robione i obrabiane godzinami.

Zdjęcia robiłem z moim tatą (w większości) w Chmielniku czyli małej wsi obok Rzeszowa by zminimalizować zanieczyszczenie świetlne które bardzo przeszkadza w robieniu zdjęć.

Opis prezentowanych zdjęć:

1. Kometa C/2020 F3 (NEOWISE) – był to obiekt bardzo ważny, jasny i efektowny w poprzednim roku. Był on tak jasny, że można było go zobaczyć gołym okiem, a swoją najlepszą widoczność osiągnął 11.07.2020r.

2. Kometa C/2020 M3 (ATLAS) – był to o wiele ciemniejszy i mniejszy obiekt od komety NEOWISE ponieważ w małych powiększeniach było go widać jako małą, zieloną plamkę, na szczęście wtedy już umiałem lepiej obrabiać zdjęcia i wyszła ona dobrze jak na moje umiejętności w tamtym czasie.

3. Jowisz i jego księżyce – Jowisz to gazowy gigant i ma on prawie 318 razy większą masę od Ziemi. Ma on 11 razy większą średnice od Ziemi. Jest zarazem największą planetą w Układzie Słonecznym. Na zdjęciu widać 3 księżyce tej planety (Kallisto, Europa, Ganimedes) oraz ją samą. Nie widać, niestety jej powierzchni przy tak małym powiększeniu.

Picture saved with settings applied.

4. Księżyc – jest to jedyny naturalny satelita Ziemi i ma on trochę więcej niż ¼ średnicy Ziemi. Średnia odległość Księżyca od Ziemi to 384 399 km. Okrąża Ziemię w 27 dni i co ciekawe w tym samym czasie obraca się wokół własnej osi, dlatego ciągle widzimy jego jedną stronę.

5. Zdjęcie Drogi Mlecznej – Zdjęcie pokazuje część naszej galaktyki Drogi Mlecznej z naszego widoku w sierpniu. Zdjęcie było robione w Lutowiskach czyli bardzo blisko granicy z Ukrainą ponieważ jest tam bardzo małe zanieczyszczenie świetlne czyli zanieczyszczenie z np. świateł latarni, świateł aut, domów.

6. Zdjęcie galaktyk: Andromedy, Trójkąta i Messier110 – Galaktyka Andromedy to najjaśniejsza i najbliższa spiralna galaktyka do naszej. Ciekawe jest jednak to, że za około 4mld lat nasza galaktyka zderzy się z nią. Ma ona ponad 2 razy więcej gwiazd od naszej galaktyki (Galaktyka Andromedy – około 1bln, Droga Mleczna – około 400mld.). Ma ona nazwę taką ponieważ znajduje się w gwiazdozbiorze Andromedy. Galaktyka Trójkąta to druga pod względem jasności galaktyka na niebie, posiada ona nazwę od gwiazdozbioru w którym się znajduje (gwiazdozbiorze Trójkąta). Podczas sprzyjających warunków można ją zauważyć gołym okiem. Messier110 to galaktyka eliptyczna, satelitarna krążąca wokół Galaktyki Andromedy.

7. Zdjęcie mgławic w gwiazdozbiorze Oriona – Messier42 to najjaśniejsza mgławica na niebie, widoczna gołym okiem. Znajduje się w gwiazdozbiorze Oriona i jest jednym z najpopularniejszych obiektów do obserwacji. IC434 to czerwona mgławica która znajduje się w gwiazdozbiorze Oriona i jest ona obok mgławicy Płomień. Mgławica Płomień to bliska do IC434 mgławica, ma ona żółty kolor przypominający kolor płomieni.

8. Gromada otwarta Plejady to najbardziej znana gromada otwarta na niebie. Gromada ta znajduje się w gwiazdozbiorze Byka i można ją obserwować nieuzbrojonym okiem. Otacza ją niebieska mgławica widoczna na zdjęciach wykonanych odpowiednią techniką. Plejady mają podobny kształt do wielkiego wozu i mają około 500 gwiazd.

Picture saved with settings applied.

9. Zdjęcie Słońca zrobione przez teleskop wraz z filtrem Słonecznym który zawiera folię ND5 bez której nie mógłbym zrobić tego zdjęcia. W prawym górnym rogu można zauważyć czarną plamę – jest to zimniejsza część Słońca która ma silne pole magnetyczne.

 

10. Zdjęcie 2 gromad otwartych NGC869 i NGC884 – należą one do podwójnej gromady Perseusza i zwane są Chichotkami. NGC 869 zbliża się w kierunku Ziemi z prędkością 22km/s a NGC 884 z prędkością 21km/s. Obydwie zajmują obszar na niebie o wielkości kątowej odpowiadającej wielkości Księżyca w pełni. Znajdują się one w gwiazdozbiorze Perseusza.

11. Podsumowanie 2020r. zawiera najlepsze zdjęcia zrobione w 2020r.