Tydzień języków obcych – 03.10.2017 r.

 

‘Kto nie zna obcych języków, ten nie wie nic o własnym.’

Johann Wolfgang von Goethe, 1749 – 1832; pisarz niemiecki

Europejski Dzień Języków Obcych obchodzimy 26 września. W tym roku szkolnym postanowiliśmy wydłużyć czas trwania ‘święta ‘ języków obcych. Jak powszechnie wiadomo, znajomość języków jeszcze nikomu nie zaszkodziła. Głównym organizatorem była p.Urszula Dworzańska przy współudziale Samorządu Uczniowskiego. Pani Ula nawiązała współpracę z Centrum Edukacyjnym PROMAR. Zaproszenie do naszej szkoły przyjęli lektorzy kilku języków obcych:

Wtorek (26.09), włoski – p.Ewelina Greszczuk-Sokół – lekcja pokazowa w klasie 3D (opiekun p.Urszula Dworzańska),

Środa (27.09), angielski – p.Wojciech Pyć – kl. 4A (opiekun p.Magdalena Szeliga);

Czwartek (28.09), rosyjski – p.Agnieszka Kloc – kl. 7A (opiekun p.Anna Bazan);

Piątek (29.09), hiszpański – p.Yenis Kurasz – kl. 5D (opiekun p.Ewa Michałek).

Już wcześniej p.U.Dworzańska z klasą 4C przygotowywała flagi Włoch, Wielkiej Brytanii, Rosji, Niemiec. Największy problem stanowiło dokładne sporządzenie flagi Hiszpanii, z uwagi na jej charakterystyczny emblemat. Panie Ewa Michałek i Magdalena Kaniewska – Kędra wycinały litery potrzebne do tytułowego napisu. We wtorek rano tablica na wprost drzwi wejściowych informowała wszystkich o tym niezwykłym przedsięwzięciu. Delegacja pracowników PROMARU zadbała o reklamę tej prężnie działającej szkoły językowej, dzięki której mogło odbyć się to ciekawe wydarzenie.

Zatem od wtorku wyznaczeni uczniowie mieli okazję nauczyć się prostych zwrotów powitania w różnych językach. Poznali wymowę swoich imion, jak również odpowiadali na pytania dotyczące samopoczucia.

Pani Anna Bazan, ucząca w naszej szkole języka niemieckiego podjęła wyzwanie i przeprowadziła dodatkowo lekcje języka rosyjskiego dla klasy 6C, 6D, 7A, 7B, 7C. Klasa 5A pod opieką p. Magdaleny Szeligi ubrała się w okolicznościowe stroje.

 Ze zniecierpliwieniem oczekiwano piątkowej lekcji języka hiszpańskiego, który jest na świecie coraz bardziej popularny. Uczniowie klasy 5D, pod opieką p.Ewy Michałek mieli okazję poznać rodowitą Kolumbijkę  mieszkającą od kilku lat w Polsce i mówiącą świetnie po polsku.  Pani Yeins przyznała, iż jej rodzinny kraj oddalony jest 12000 km od Polski. Ale znajomość języków obcych skraca dystans. ‘Piątoklasiści’ mogli spróbować swoich sił w różnych aktywnościach, np.śpiewaniu piosenki po hiszpańsku. Dla odważnych, biorących udział w quizie, pani lektor przygotowała pamiątkowe notatniki. Wszyscy uczniowie otrzymali długopisy. Warto wspomnieć, iż lekcję z zaciekawieniem obserwowała także p.Monika Poźniak.

W Tygodniu Języków Obcych nie zapomnieliśmy o naszym, pięknym języku ojczystym. Uczennice klasy 4A pod kierunkiem wychowawczyni, p.Ewy Michałek nagrały krótki filmik z wymową polskich ‘łamańców językowych’. Ciekawe, czy Wasi rówieśnicy z krajów europejskich potrafią te wyrazy powtórzyć? Mamy pewne obawy, gdyż język polski nie należy do łatwych dla obcokrajowców.

W imieniu p.Urszuli Dworzańskiej i Samorządu Szkolnego dziękujemy p.Irenie Długosz, pełnomocnikowi ds. promocji i rozwoju PROMARU  za pomoc przy organizacji Tygodnia Języków Obcych w naszej szkole. Szkoda, iż te cztery, pełne wrażeń dni minęły tak szybko…

Adiós, Amigos!