Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci – 30.04.2019 r.

2 kwietnia, w dniu urodzin baśniopisarza Hansa Christiana Andersena, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Ustanowione w 1967 roku święto przypomina, jak ważne dla rozwoju dziecka jest poznawanie świata poprzez lekturę.

W bieżącym roku hasłem przewodnim są słowa: „KSIĄŻKI POMAGAJĄ NAM ZWOLNIĆ”. Ich autor, litewski pisarz Kęstutis Kasparavičius wyjaśnia:, „Jeśli weźmiesz do rąk książkę, natychmiast czujesz, jak wszystko się zmienia. Wydaje się, że książki posiadają tą cudowną własność spowalniania świata. W Międzynarodowym Dniu Książki dla Dzieci życzę Wam, abyście byli ciekawymi książkami dla czytelników i ciekawymi czytelnikami – dla książek!”

W tym szczególnym dniu uczniowie klasy 1a – uczestnicy projektu eTwinningStorytelling Tree’, spędzili niezwykle chwile w królestwie książek – szkolnej bibliotece. Pani bibliotekarka z entuzjazmem opowiedziała o święcie książki dla dzieci, przypomniała tytuły najbardziej popularnych pozycji, i jak zawsze zachęcała do systematycznych wypożyczeń.

I właśnie tytuły książek stały się w tym dniu podstawą do wykonania nietypowego zadania.  Klasa podzielona na zespoły układała wybrane książki tak, aby ich tytuły utworzyły ciekawe opowieści. Wymagało to od uczniów pomysłowości i rozwinięcia wodzy fantazji. Jednak 1a świetnie sobie poradziła. Dzieci wykazały się kreatywnością i umiejętnością współpracy w grupie. A efektów współdziałania miło było posłuchać!