Już od kilku lat organizowany jest w naszej szkole Europejski Dzień Języków – 08.10.2019 r.

W tym wyjątkowym dniu podkreślamy znaczenie znajomości języków obcych we współczesnym świecie.

Dnia 26 września 2019r. w naszej szkole odbył się Europejski Dzień Języków pod bacznym okiem nauczycieli języka angielskiego. Uczniowie tworzyli projekty językowe nie tylko po angielsku, ale również po niemiecku, hiszpańsku czy rosyjsku, uwzględniając podobieństwa i różnice słów w danych językach .   Jako przerywnik w zajęciach uczniowie mogli zapoznać się z łamańcami językowymi występującymi w języku angielskim, najdłuższymi wyrazami w danym języku, nawet polskim:  „konstantynopolitańczykowianeczka” oraz palindromy np. Ana loves Milovan’ czy polski wyraz „potop”.

Aby urozmaicić lekcje, uczniowie otrzymali od nauczyciela zadanie: wzbogacenie słownictwa o język z wysp Samoa, leżących na  południowym Pacyfiku. Poznali kilka słów w tym trudnym języku. Niektórzy uczniowie dali się poznać jako świetni znawcy języków obcych. Na podstawie ćwiczenia odgadli, jak w języku Samoa powiemy To nie jest pociąg – It’s not a train. Zdradzimy Wam tę tajemnicę – Nek niva chuchu.

Poprzez organizowanie Europejskiego Dnia Języków po raz kolejny pokazaliśmy uczniom, iż uczenie się języków innych ludzi pomaga nam  wzajemnie się zrozumieć,  przekroczyć różnice kulturowe oraz przy okazji dobrze się bawić.