Galeria-2018-2019

Galeria Młodego Artysty Szkoły Podstawowej Nr 10 w Rzeszowie

 
 
 

10 listopada 2018, w przeddzień 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości 10 uczniów Szkoły Podstawowej Nr 10 w Rzeszowie pod opieką nauczyciela chemii Pani Eweliny Hermy uczestniczyło w Międzynarodowym Dniu Centrów i Muzeów Nauki na Uniwersytecie Rzeszowskim

30 października dzieci, które uczestniczyły w nabożeństwach różańcowych wraz z katechetami udali się do Zagrody Szmer.

Wystawa twórczości plastycznej uczniów kl.I-III zaprezentowana w Galerii Teatru Maska na Okoliczność 100 –lecia Odzyskania Niepodległości

Staraniem uczniów i ich rodzin powstała w naszej "Dziesiątce" wystawa pamiątek z czasów I wojny światowej i XX lecia międzywojennego . Udostępnione przedmioty: unikatowe zdjęcia, odręcznie pisane dokumenty, wiekowa Biblia, Książeczka z I Komunii Świętej, stare banknoty i elementy munduru stanowią bardzo cenny zbiór "skarbów" sprzed ponad stu laty.

5 listopada w bibliotece szkolnej zagościł jeden z najbardziej ulubionych przez dzieci bajkowych bohaterów – Franklin. Ten sympatyczny żółwik odwiedził uczniów naszej szkoły w Dniu Postaci z Bajek i chętnie czytał dzieciom książeczki o swoich przygodach. W spotkaniu z Franklinem uczestniczyli uczniowie z klas pierwszych, z klasy IIa oraz dzieci z Oddziału Przedszkolnego.

Ogólnomiejski Konkurs Plastyczny Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości pod honorowym patronatem Instytutu Pamięci Narodowej. pt. „Jestem z Polski. Galeria Młodego Patrioty” został już rozstrzygnięty.

Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek w bibliotece szkolnej zorganizowano atrakcyjne przerwy z książką pod hasłem "Duży czyta małemu". W październiku w każdy wtorek, środę i piątek na długich przerwach (10,30 i 11,30) uczniowie klas starszych czytali głośno swoim młodszym kolegom książkę Justyny Bednarek „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”. Akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem młodszych uczniów, którzy chętnie spędzali przerwy w bibliotece.

26 października 2018 roku odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski pod hasłem „Dobrze, że jestem Polakiem”. Do konkursu przystąpiło 27 uczniów z klas I-VIII. Wszyscy uczestnicy wspaniale przygotowali recytację wierszy patriotycznych, dbając nie tylko o doskonałą interpretację i poprawność językową, ale także o biało-czerwone stroje i ciekawe rekwizyty.

W Zespole Szkół Spożywczych w Rzeszowie dnia 24 października zostało zorganizowane Podkarpackie Forum Zdrowia. Wzięli w nim udział uczniowie kilkunastu szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjalnych oraz klas ósmych.

Uczniowie klas IIa oraz VB rozpoczęli kolejną podróż po krajach Unii Europejskiej w ramach lekcji europejskich realizowanych przez panią Ewą Nowak-Koprowicz oraz Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct w Rzeszowie.

W dniu 26 października odbyła się kolejna lekcja chemii z cyklu "Bo nauka... to nasza pasja". Tematem przewodnim zajęć, była energia w reakcjach chemicznych.

Uczniowie klas 4d, 5a, 8a i 8c mieli okazję poćwiczyć znajomość języka angielskiego, hiszpańskiego i rosyjskiego. Na zaproszenie przybyli do naszej szkoły p. Monika Kuzma, p. Agnieszka Kloc i p. Yeins Kurasz, lektorzy języka angielskiego, hiszpańskiego i rosyjskiego z zaprzyjaźnionej z ‘Dziesiątką’ szkoły języków obcych PROMAR.

Wojewódzki Konkurs Plastyczny „Matka Boska Podkarpacka w twórczości dzieci i młodzieży” pod Honorowym Patronatem Metropolity Przemyskiego Kościoła Rzymskokatolickiego J.E. Abp Adama Szala oraz Marszałka Województwa Podkarpackiego Pana Władysława Ortyla

22 października uczniów klas: I a i I c odwiedziła rzeszowska pisarka pani Stanisława Bełch. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali opowieści związanych z historią Rzeszowa, postaciami historycznymi i rzeszowskimi pomnikami.

Kubuś Puchatek – ulubiony bohater dzieci – skończył 92 lata. Z tej okazji, w bibliotece szkolnej, odbyły się zajęcia poświęcone misiowi i jego przyjaciołom. Na urodziny przybyli uczniowie z klasy II a.

Konkurs zorganizowany został przez ZTM Rzeszów z okazji obchodów 70-lecia komunikacji miejskiej w Rzeszowie. Komisja konkursowa spośród 164 prac wyłoniła laureatów oraz wyróżniła najciekawsze prace.

W zakończonym właśnie Europejskim Tygodniu Kodowania 2018, aktywny udział wzięli uczniowie klas 1A, 2B, 3A oraz 4B naszej szkoły. Dzieci kodowały z tysiącami rówieśników w całej Europie. W świat kodów wprowadzały uczniów roboty Ozoboty, robot Photon oraz pani Maria Jastrząb, która kierowała całym przedsięwzięciem.

Uczniowie najstarszych klas "Dziesiątki" mieli okazję uczestniczyć w projekcie "Lekcje o Funduszach Europejskich V". Akcja skierowana jest do szkół podstawowych z pięciu województw Polski Wschodniej. Podczas lekcji - wiedza o społeczeństwie - klasy 8a i 8b otrzymały wiele cennych informacji dotyczących metod, zasad i sposobów finansowania różnego typu przedsięwzięć na Podkarpaciu.

16 października 2018 r. obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. Uczniowie klas IV i III pod opieką p. mgr Kamila Bułdaka przystąpili do wspólnego bicia rekordu prowadząc bez przerwy resuscytację krążeniowo-oddechową na fantomie. Inicjatywa przyczyniła się do utrwalenia wiadomości teoretycznych i praktycznych w zakresie udzielania pierwszej pomocy.

9 października 2018 roku członkowie Szkolnego Koła Caritas SP 10 odwiedzili Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu. W programie była Msza Święta, zwiedzanie Sanktuarium oraz pyszny posiłek. Spotkanie w tym wyjątkowym miejscu przygotował ks. Adam Cyran.

Uczniowie klas 4d, 5a, 8a i 8c mieli okazję poćwiczyć znajomość języka angielskiego, hiszpańskiego i rosyjskiego. Na zaproszenie przybyli do naszej szkoły p. Monika Kuzma, p. Agnieszka Kloc i p. Yeins Kurasz, lektorzy języka angielskiego, hiszpańskiego i rosyjskiego z zaprzyjaźnionej z ‘Dziesiątką’ szkoły języków obcych PROMAR.

W dniu 09.10.2018 r. naszą szkołę odwiedził Pan Piotr Stanek- ratownik medyczny. W zajęciach uczestniczyli również: Pani Dyrektor, nauczyciele, uczniowie klas czwartych z naszej szkoły .

Uczeń naszej szkoły Miłosz Sowa z klasy III B zajął I miejsce w kategorii klas 1-3 w konkursie pt. „Autobus przyszłości” organizowanym przez ZTM. Uczeń jako nagrodę otrzymał rower miejski.

W dniu 6 października miały miejsce „Biegi młodzieżowe” przy C.H. Millenium Hall, które zgromadziły chętnych uczniów z rzeszowskich szkół. Naszą szkołę reprezentowało trzydziestu ochotników biegaczy pod opieką Pani Małgorzaty Bilskiej i Magdaleny Kaniewskiej – Kędry. Wszyscy reprezentanci ukończyli szczęśliwie biegi na dystansie 400 i 600 metrów.

W dniach od 19 do 24 września uczniowie naszej szkoły mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności językowe w Londynie.

Ostatni piątek września był okazją do głośnego czytania. Pani Ewa Michałek na początku swoich lekcji zaplanowała krótkie czytanie mitów greckich w klasach 4a, 4d i 5a. Uczniowie tych klas na chwilę przenieśli się do pięknej, słonecznej Grecji.

28 września świętowaliśmy w szkole Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Z tej okazji do biblioteki szkolnej przybył smok Novuś – maskotka księgarni NOVA, a wraz z nim „Bajka o smoku Novusiu” napisana przez Wiesława Drabika.

We wrześniu 2018 r. uczniowie klas młodszych uczestniczyli w spotkaniach z policjantami Komisariatu Policji w Rzeszowie - sierż. W. Lepionka, sierż. K. Nycz oraz mł. sap. K. Lech – dzielnicowi oraz pracownicami Wydziału Ruchu Drogowego Paniami sierż. M. Dencikowską oraz M. SoleckA- Kuśnierz

Nauka i zabawa to bardzo zgrana para. Takie hasło przyświecać będzie cyklowi zajęć z chemii, które rozpoczęły się 28 września w Szkole Podstawowej Nr 10 w Rzeszowie. Uczniowie uczestniczyli w Laboratorium Chemicznym.

W sobotę 29 września szkolne koło PTTK wyruszyło na pieszą wędrówkę w ramach V Międzypokoleniowej Sztafety Turystycznej. Uczennice i uczniowie klas VI i VIII naszej szkoły pod opieką nauczycieli: pani mgr A. Bieniarz, pani mgr R. Reizer-Kidała i pani mgr I.Piątek podjęli się wyzwania - przejście lasami i wioskami 10 km szlaku przyrodniczego z Julina do Rakszawy.

Co roku na zakończenie lata Komisja Europejska organizuje kampanię, która ma przekonać Europejczyków do „zielonych” form transportu: publicznego, rowerowego i pieszego. Wszystko z myślą o środowisku.

Pierwszaki coraz lepiej czują się w szkole. Poznają się nawzajem, razem bawią i uczą. Przystępują do nauki czytania i pisania.

W zagrodzie edukacyjnej Janczar w Pstrągowej nasi uczniowie w nagrodę zostali zaproszeni na spacery bryczkami po malowniczej okolicy Strzyżowsko-Sędziszowskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.

15 września obchodzony jest od dziesięciu lat - w ponad stu krajach na świecie - Międzynarodowy Dzień Kropki. A wszystko za sprawą bohaterki książki Petera H. Reynolds’a pod tytułem “The Dot”. Jej bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości.

11 września 2018 roku w naszej Dziesiątce zorganizowany został stumetrowy bieg upamiętniający Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W wydarzeniu tym udział wzięli czwartoklasiści, którzy bardzo chętnie podjęli się niecodziennemu wyzwaniu.

3 września, w dniu rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2018/2019, z ogromną radością powitaliśmy w naszej szkole nowych uczniów.

Kolonia nad morzem odbyła się w lipcu. Trwała ona 10 dni. Uczestniczyło w niej ok.40 uczniów naszej szkoły. Razem zwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc np. Półwysep Helski. To była bardzo fajna kolonia. Magdalena Zawadzka

30 Maja 2018r. odbył się w naszej szkole VI już Turniej Szachowy, w którym wzięli udział uczniowie klas I-VII. Zawody rozegrane zostały w kategorii dziewcząt i chłopców. Wśród dziewcząt najlepsza okazała się Magdalena Miś z VIb, drugie miejsce zajęła Martyna Basiak z VIIc natomiast trzecie Emilia Pitera z klasy IVa.