dav

9 maja obchodzimy Dzień Europy oraz  Dzień eTwinning. Jest to także święto dziedzictwa kulturowego Europy, pod hasłem ‘Nasze dziedzictwo: tu przeszłość spotyka się z przyszłością’.

Z tej okazji samorząd uczniowski przygotował audycję przez radiowęzeł szkolny. Uczniowie klasy 4e (Jagoda Burbeło, Gabriela Dubiel i Amelia Rogóż) oraz 6a (Jakub Cichoń) rozpoczęli od kilku ciekawostek o Unii Europejskiej.

Unia Europejska  – gospodarczo-polityczny związek 28 demokratycznych państw europejskich.

„Zjednoczeni w różnorodności” to motto Unii Europejskiej, którego po raz pierwszy użyto w 2000 r.

Oznacza ono, że aby zapewnić pokój i dobrobyt oraz chronić bogactwo kultur, tradycji i języków w Europie, Europejczycy powinni działać wspólnie.

1 maja 2004 roku nastąpiło największe w historii rozszerzenie UE. Do wspólnoty wstąpiło10 krajów, w tym również Polska.

W 2012 roku Unia Europejska otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla. Komitet Noblowski w uzasadnieniu wskazał rolę odegraną przez UE, która pomogła przekształcić większość Europy z kontynentu wojen w kontynent pokoju. Ponadto UE posiada zasługi w procesie pojednania, demokracji i praw człowieka w Europie.

Warto pamiętać o tym, że jednym z symboli Unii jej maskotka, nosząca imię Syriusz. Pochodzi ona od nazwy najjaśniejszej z gwiazd. Syriusz przyjmuje postać zabawnej, uśmiechniętej, niebieskiej stonogi. Jest ubrany w granatową koszulkę z gwiazdkami, jak na fladze Unii Europejskiej. Rozłożone dłonie w białych rękawiczkach wyrażają otwartość i życzliwość. Oficjalnie Syriusz jest ubrany właśnie w koszulkę z flagą UE, ale warto wspomnieć, iż w każdym kraju maskotka wygląda nieco inaczej.

Każde państwo członkowskie Unii ma prawo ubrać Syriusza w to, co jest dla niego charakterystyczne. Maskotka może również otrzymywać określone atrybuty, które kojarzą się z danym rejonem.

Oficjalnym hymnem Europy od 1972 roku jest kantata finałowa IX symfonii Ludwiga Beethovena, znana również jako “Oda do radości”. Słowa pochodzą z poematu Fryderyka Schillera.

Jak wiadomo, nasza szkoła otrzymała znacząca odznakę ‘eTwinning school’.

eTwinning – nazwa pochodzi od angielskiego słowa ‘twin’  (bliźniak). Jest to platforma, na której odbywa się współpraca szkół w Europie za pośrednictwem technologii informacyjno  –  komunikacyjnych. W naszej ‘Dziesiątce zrealizowano do tej pory wiele projektów unijnych, z różnymi europejskimi szkołami partnerskimi (‘bliźniaczymi’). Tytuły tych projektów znajdują się na stronie internetowej szkoły. Wymienimy tylko projekty, które są w trakcie realizacji:

E-learning – szkoła nowych możliwości;

  Let’s weave a story;

  Connecting  Kids;

  We show you our city!

  Konnichiwa – tajemnice Japonii.

 Nad przebiegiem audycji, działaniem sprzętu i ‘próbą mikrofonu’ debiutujących jako lektorki uczennic klasy 4e czuwał Pan Dyrektor Artur de Sternberg Stojałowski. Materiały do audycji przygotowała p.Ewa Michałek i p.Mariusz Tomaka. Zaś rolę fotografa przejęła p.pedagog Magdalena Pączek.

 

                                                                                              Ewa Michałek